İnternet, telefon ve bilgisayar sayısız olumlu hizmetlerinin yanında olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bu araçların genelde problemli kullanımı, günlük yaşamdan kaynaklanan olumsuzluklardan kaçmak kontrolü kaybedecek şekilde (belirli sürede kullanıp bırakamam) ve tüm bunlara bağlı olarak sosyal ilişkilerinde yeni sorunlarla yüz yüze kalmayı içermektedir. Özellikle ergenlik döneminde  bu araçların kullanımı kişilik gelişim sorunlara, evli bireylerin yoğun şekilde kullanımı ise duygusal bağlanma sorunlarına neden olabilmektedir. Ankara oyun bağımlılığı, telefon bağımlılığı ya da sosyal medya bağımlılığı  tedavisi için sitedeki iletişim adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Eğer bir birey 12 ay boyunca aşağıdaki belirtilerin 4 veya daha fazlasını gösteriyor ise bu kişide İnternet Bağımlılığı olduğu düşünülmektedir.

  1. İnternete bağlı değilken bile internet hakkında olan düşünceler
  2. Tatmine ulaşılması için giderek artan bir şekilde İnternet kullanımı
  3. İnternet kullanımını kontrol edememe
  4. İnternet kullanımını kesmeye veya harcadığı zamanı düşürmeye çalıştığında kişinin huzursuz hissetmesi ve daha çabuk sinirlenmesi
  5. İnternet kullanımını gerçek hayat problemlerinden bir kaçış gibi görmesi
  6. İnternette daha fazla zaman geçirmek için ailesine ve arkadaşlarına yalan söylemesi
  7. İnternet kullanımı yüzünden eğitim, iş veya kariyer fırsatını riske atması
  8. İnternet erişimi için harcanan olağandışı ücretlere rağmen kullanıma devam edilmesi
  9. İnternete bağlı olmadığı zamanlarda kişinin sosyal yaşamdan geri çekilmesi veya içine kapanması
  10. İnterneti ilk kullanmaya başladığı zaman ile karşılaştırıldığında şu anki kullanım süresinin uzaması

İnternet ya da oyun bağımlılığı danışma süreci 12 oturum sürmektedir. Önce davranış analizi yapılıp danışanın sorunu formüle edilir. Diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi kişilerin yakınmalarını saklama ve azaltma olasılığı da göz önünde bulundurularak internet kullanım davranışı tüm unsurlarıyla, tam olarak belirlenir. İnternet kullanımının haftanın günlerine, günün içinde saatlere yayılımı, günlük toplam kullanım süresi, internetin kullanıldığı yer, kullanma amacı, kullanılan ortamın özellikleri, internet kullanma isteğini etkileyen durumlar ve internet kullanımına direnç varsa, koşulları öğrenilerek kişiye özel bilişsel davranışçı terapi planı ile kişinin hayatı normal bir tempoda sürdürmesi sağlanır.

Eğer İnternet ve Oyun Bağımlılığı konusunda uzman psikolog arayışı içerisindeyseniz sitedeki iletişim numarasından randevu alabilirsiniz.